Makaleler

» Konferans telefon seçerken nelere dikkat edilmeli?

Konferans telefon seçerken nelere dikkat edilmeli?

İş yoğunluğunuz içerisinde bireysel ve/veya birden fazla katılımcı ile çoklu görüşme (aynı odada birden fazla kişinin yer alması durumu, noktadan noktaya görüşme ve/veya farklı lokasyonlar ile görüşme durumu) ihtiyaçlarınızı karşılamakta sıkıntı çekiyorsanız, daha kaliteli, daha rahat, kesintisiz ve problemsiz görüşme imkânı istiyorsanız bu yazı dizimiz size yardımcı olacaktır.
Günümüzde bilgisayar, IP ve telefon hatlarını kullanarak iletişim ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok marka ve model cihaz bulunmaktadır. Bu ürünlerin bir kısmı sadece bir kullanım yapısını desteklerken bir kısmı mix olarak (analog, IP gibi) çalışabilmektedir.
Ürün seçiminde bulunurken ihtiyaçlarınızı göz önünde tutmanızda fayda var.
Kullanım ihtiyaçlarınızı dikkate alarak başlayalım.
- Sadece bilgisayara bağlayarak kullanmak istiyorum. ( Bu anlamda USB bağlantı veya bilgisayarın ses kartına bağlayarak çalışabilecek ürünler içinde tercih yapmanız uygun olacaktır)
- Bilgisayar ve/veya analog hattımda kullanmak istiyorum (Birkaç markanın bluetooth ve analog hat desteği bulunan modeli tercih edilebilir.)
- Cep telefonumun bluetooth özelliğini kullanmak ve yeri geldiğinde analog hattımda kullanmak istiyorum.
- Hat tipine göre yaygın olarak analog ve IP (sip) model bulmanız oldukça kolay ancak ürün modeli belirlerken aynı odada kaç kişinin bulunacağı ve nasıl bir ses kalitesine ihtiyacınız olduğuna ve IP model tercih etmeniz durumunda santralinizin gerekli SIP lisansına sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Digital hattınızda kullanmak üzere ürün ihtiyacınız bulunuyor ise şuan için sadece Avaya Definity PBX systems ve Nortel Meridian PBX systems için üretilmiş ürün çözümleri bulunmaktadır.
- Kablolu, kablosuz mikrofon ve subwoofer aksesuarları ile genişleyebilen ürün modelleri de tercihlerinizde önem arz edebilmektedir. Bu durumun avantajı toplantı odanızın büyüklüğünü dikkate alarak sadece cihaz veya opsiyonları ile daha gelişmiş modeller tercih edilebilir. (Sadece cihaz ile minimum 1-4 kişinin ve/veya ürün modeline göre max 1-8 kişinin katıldığı toplantı masaları için tercih edilebilir. Ek mikrofon ve/subwoofer kullanımı ile 8-24 kişinin katıldığı toplantı masalarına uygun, kullanımı kolay gerektiğinde mute özelliğini kullanarak karşı tarafın sizi duymasını engelleyebileceğiniz full dublex yapı ile görüşme kalitesinin bozulmadan devam etmesini sağlayabileceğiniz ürünler tercih edilebilir.)
- Kablosuz ürün tercihleri tek bir ürünün baz ünitesinin desteklediği mesafeye bağlı olarak birden farklı alanda kullanımı için uygun olabilmektedir. Bu ürünleri ister bireysel olarak isterseniz 1-12 kişinin katılabileceği toplantı odaları için tercih edebilirsiniz.